x
מרכז המידע

טופס W8/W9– מה רוצה ממני הבנק?

טופס w9 ו-טופס W8

לאחרונה פונים אלינו לקוחות רבים אשר תמהים (ואף נסערים) מדוע הבנק שלהם בישראל דורש מהם לחתום על טופס W9 וטופס W8 לרשות המס האמריקאית (IRS), על אף שפעמים רבות מדובר באנשים אשר אינם אזרחים אמריקאים ואין להם אף נגיעה לארה"ב.

טופס W8 ו-טופס W9

אז בואו נעשה סדר ונבין קודם כל מדוע זה התחיל:

בשנת 2010 חוקקה ארה"ב את חוק ה- FATCA- Foreign Account Tax Compliance Act, לפיו חויבו גופים פיננסיים שאינם אמריקאים (כגון בנקים בישראל ובשאר העולם) לזהות ולדווח לרשויות בארה"ב על כל חשבון פיננסי שמוחזק אצלם על ידי אדם אמריקאי.

מטרתו העיקרית של חוק ה-FATCA הינה לסייע לרשויות המס בארה"ב באכיפת חובות הדיווח ותשלום המס של אזרחיהם האמריקאים המחזיקים בחשבונות בנק מחוץ לארה"ב. זאת לאחר שהתגלה, בין היתר, כי בנקים בשוויץ (UBS ו-HSBC) ובישראל (בנק לאומי, הפועלים ומזרחי) סייעו לאזרחים אמריקאים בהחזקת חשבונות בנק מחוץ לארה"ב לצורך העלמת מיסים.

על מנת לכופף את הגופים הפיננסיים מחוץ לארה"ב ולהכריח אותם להסכים לדרישות ה-FATCA הדרקוניות, החוק קובע כי מוסד פיננסי שלא יציית לדרישותיו יהיה כפוף לניכוי של 30% מכל תשלום שיקבל מגוף בארה"ב, או מכל גוף אחר מחוץ לארה"ב המציית לחוק ה-FATCA.

תוסיפו לכך את העובדה כי הבנקים אשר נתפסו על ידי ארה"ב כמסייעים לאזרחים אמריקאים בהעלמת מס הועמדו לדין בארה"ב וחויבו בקנסות בגובה של מאות מיליוני דולרים, ותבינו מדוע הבנקים נעמדו דום לדרישות ה- UBS .FATCA הסכים לשלם קנס של כ- 780 מיליון דולר לארה"ב ובנק לאומי שילם קנס של כ-270 מיליון דולר.

יתרה מכך, מה שהיה נראה בהתחלה כשיגעון אמריקאי, הפך עם הזמן לטרנד חדש- לפיו מדינות העולם (ורשויות המס שלהן) אימצו את הרעיון האמריקאי והבינו כי על ידי שיתוף פעולה (ושיתוף מידע) בין המדינות ניתן יהיה לשפר את אכיפת חוקי המס, לגבות יותר מסים ולהגדיל את הכנסות המדינה.

נכון להיום, מעל ל-100 מדינות חתמו עם ארה"ב על הסכם לשיתוף פעולה בנושא ה-FATCA, כולל ישראל אשר חתמה על ההסכם עם ארה"ב ביוני 2014, כאשר מועד תחילת העברת המידע לארה"ב (אשר נדחה מעת לעת) מתוכנן כעת ל-2017.
כך נוצר מצב בו נדרשים אזרחים ישראלים למלא טופס W9 וטופס W8.

חשוב לציין כי הסכם שיתוף המידע הינו הדדי, כלומר גם ישראל תהיה זכאית לקבל מידע מארה"ב אודות חשבונות בנק של אזרחים / גופים ישראליים המוחזקים בארה"ב, והמגמה הינה לקיים שיתוף פעולה דומה גם עם מדינות נוספות.

אחרי שהבנו את הרקע, בואו נדבר 'תכלס'. מהם טפסי ה-W8/W9?

בפועל, המצבים העיקריים בהם ישראלים נדרשים למלא טפסי W8/W9 הינם:

1. יחיד המחזיק חשבון בנק בישראל וזוהה על ידי הבנק כאזרח אמריקאי.

2. עסק או חברה בתהליך פתיחת חשבון בנק בישראל (גם אם לאותו עסק או לחברה אין כל קשר לארה"ב).

3. יחיד או חברה המקבלים תשלומים מגוף בארה"ב (כגון: תשלום בגין שירותים, ריבית, דיבידנד, תמלוגים, שכר דירה וכו'). במקרים אלה מבקש הטופס יהיה אותו גוף משלם ולא הבנק.

מטרתם העיקרית של טפסי ה-W8/W9 על סוגיהם השונים הינה להצהיר האם אתה אזרח/גוף אמריקאי או לא, ומהו הסטטוס שלך לעניין חוק ה-FATCA.

בנוסף, במידה ומדובר באדם/גוף שאינו אמריקאי, ניתן לציין בטופס W8 כי הנך מבקש להנות מהטבות אמנת המס של מדינתך עם ארה"ב– החוק האמריקאי קובע חובת ניכוי מס במקור בשיעור 30% מתשלומי הכנסה מסוימים המשולמים מארה"ב למי שאינו אמריקאי (נקרא הכנסות FDAP, הכוללות בין היתר הכנסות מריבית, דיבידנד, שכר דירה, תמלוגים, וכו'). כאשר אמנת המס של ארה"ב עם מדינות אחרות, כולל עם ישראל, מעניקה לרוב שיעורי ניכוי מס במקור מופחתים.

סוגי הטפסים העיקריים ולמי כל טופס מיועד:

  • טופס W-9 – מיועד למי שהינו אזרח/תושב ארה"ב, או חברה, שותפות, נאמנות שהתאגדו בארה"ב.
  • טופס W-8BEN – מיועד ליחיד שאינו אזרח/תושב ארה"ב ואינו מפעיל עסק בארה"ב.
  • טופס W-8BEN-E – מיועד לעסקים או חברות אשר התאגדו מחוץ לארה"ב.
  • טופס W-8-IMY – מיועד לשותפות או גופים שקופים אחרים אשר הוקמו מחוץ לארה"ב.
  • טופס W-8-ECI – מיועד למי שמקבל הכנסות עסקיות מארה"ב.

 

w9.w8

 

לא בטוחים מה צריך למלא בטופס? חוששים למלא את הטופס באופן שגוי?
תנו למומחי המס שלנו לעזור לכם ולמלא את הטופס באופן יסודי ומקצועי.

חתימה על טופס W9

אני אזרח אמריקאי והבנק איים לסגור לי את החשבון ללא חתימה על טופס W9, מה כדאי לעשות?
כאמור, מטרתו העיקרית של חוק ה-FATCA הינה הגברת האכיפה של רשויות המס בארה"ב בנוגע לחובות הדיווח ותשלומי המס של בעלי אזרחות אמריקאית החיים מחוץ לארה"ב. אחד הכלים באמצעותם מקדמים מטרה זו הינו טופס W-9.

על ידי חתימה על טופס W9, מצהיר בעל החשבון כי הינו אזרח אמריקאי, ובהתאם פרטי חשבון הבנק שברשותו ידווחו לרשויות בארה"ב, אשר במקביל יצפו לראות כי אותו אדם הגיש דוח מס והצהיר על החזקה בחשבון פיננסי מחוץ לארה"ב.

עם זאת, חשוב להדגיש כי במקביל להגברת האכיפה, הקים ה-IRS תוכנית גילוי מרצון מקלה (Streamlined Foreign Offshore Procedures) עבור אותם בעלי אזרחות אמריקאית החיים מחוץ לארה"ב, ואשר בתום לב לא הגישו עד היום דוחות מס לרשויות בארה"ב ו/או דיווחו על החזקה בחשבונות פיננסיים מחוץ לארה"ב.

על כן, מומלץ לבעלי אזרחות אמריקאית החיים בישראל ולא הגישו בעבר דוחות מיסים בארה"ב להסדיר את חובותיהם מול רשויות המס בארה"ב, לפני שמידע אודות חשבונות הבנק שלהם בישראל יועבר לארה"ב וה-IRS יפנה אליהם עם שאלות.

אנו במשרד רו"ח ויסקינד-ביטס, המתמחים במיסוי אמריקאי, נשמח לסייע לכם בהבנת חובות הדיווח החלות עליכם כבעלי אזרחות אמריקאית החיים בישראל (גם אם אתם ישראלים לכל דבר ועניין, ובסך הכל יש לכם דרכון אמריקאי) ולהסדיר את חובותיכם מול רשויות המס בארה"ב.

 

צרו קשר וקבעו פגישת ייעוץ עם המומחים שלנו, ראו זאת כהשקעה ששתלם מאוד ותחזיר עצמה במהרה!

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ מס, העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. האמור לעיל מוגש כאינפורמציה בלבד. הכתוב באתר זה אינו מהווה יעוץ ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל נישום.

למידע וייעוץ מקצועי
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם