x
מרכז המידע

מיסוי פנסיות מארה"ב

מיסוי פנסיה בארה

מיסוי פנסיות בארה"ב הינו נושא בו לרבים רב הנסתר על הגלוי. בשורות הבאות ננסה לעשות קצת סדר ולהבהיר את הנושא בצורה ברורה יותר: מי נדרש לשלם מיסים לרשויות המס בארה"ב בגין כספי הפנסיה שקיבל, היכן ישולמו הכספים, על אילו הכנסות צריך לדווח ועוד מידע חשוב שצריך לדעת.

 

לאחר שנות עבודה רבות הגיע הזמן לקחת הפסקה ולהתחיל לקטוף את פירות עמלכם, עם זאת במקרים רבים חוסר ידע בדיני המס עשוי להוביל לתשלום מיסים גבוה, שאינו מחויב המציאות. תכנון ופעולות נכונות בהווה עשויים להקטין את נטל המס העתידי על פנסיות מארה"ב ולהגדיל את הכנסתכם הפנויה בגיל הפרישה.

 

אחד המקרים הנפוצים ביותר המוכרים לנו הינו של תושבי ישראל (שאינם אזרחי ארה"ב) אשר עבדו בעבר בארה"ב אצל מעסיק אמריקאי וכחלק מחבילת השכר שקיבלו בעבור עבודתם הופרשו להם כספים לתוכניות שונות המיועדות לחסכונות פנסיוניים בארה"ב (K401, IRA וכד'). במשך השנים עד לגיל הפרישה תכניות אלה צוברות רווחים נאים על ההשקעה ובעת הגעתכם לגיל פרישה מצטברים סכומים לא מבוטלים בקופות שבאפשרותכם למשוך כהון (סכום חד פעמי) או כקצבה (סכום חודשי).

 

היכן ישולמו המיסים בגין פנסיות מארה"ב?

כאשר מגיעה שעתו של העובד לפרוש וברצונו לנצל כספים אלו לצורכי הפרישה עולה שאלה לגיטימית – מה מקור הפקת ההכנסה של תשלומים מקצבאות, או בשפה פשוטה יותר היכן ישולמו המיסים בגין הקצבה הפנסיונית?

במקרה ומדובר בתושב ישראל שאינו אזרח אמריקאי נוכל להיעזר באמנה למניעת כפל מס בין ישראל לארה"ב שם כתוב כי כספים המשולמים כקצבה או כאנונה מתוכניות פנסיה פרטיות יהיו חייבים במס אך רק במדינת התושבות של הנישום. הווה אומר כי תושב ישראל יהיה חייב במס על קצבה פנסיונית פרטית שמקורה בתכנית פנסיה אמריקאית אך ורק בישראל. לכן, אם בעבר קיבלת כספים או שהנך מקבל כספים שמקורם בקצבה פנסיונית מארה"ב והמוסד שממנו משולמת הקבצה מנכה ממנה מס הרי שבאפשרותך לדרוש את כל המס שנוכה במקור מארה"ב בעת המשיכה.

תשלום מס בישראל בגין קצבאות מחו"ל:

תושב ישראל המקבל הכנסה מקצבאות בחו"ל (ובמקרה שלנו פנסיות מארה"ב) נדרש לדווח על הכנסותיו אלה.

סעיף 9 ב' לפקודת מס הכנסה מגדיר פטור גורף של 35% מהקצבה השנתית המתקבלת מפנסיה שאינה פנסיה בישראל.
במקרה והנך תושב חוזר או עולה חדש תוכל להיעזר גם בסעיף 9ג' לפקודה על מנת לקבל זיכוי נוסף ממס בישראל על כספים אלו.

שני הסעיפים הללו הם לא סוף פסוק, תיקון 190 לפקודה מאפשר לנו להשתמש בטכניקות ואמצעים נוספים על מנת לצמצם את נטל המס במקרה זה, אך כל מקרה לגופו ונדרש תכנון מס פרטני וקפדני על מנת להגיע לתוצאת המס האופטימלית בישראל.

 

מס' הערות חשובות:

  1. במקרה של תושב ישראל שהוא גם אזרח אמריקאי לא יהיה פטור אוטומטי ממס בגין כספי הפנסיה שמקבל האזרח האמריקאי בישראל או בארה"ב.
  2. הפטור באמנה חל רק על קצבאות מפנסיות פרטיות ולא על קצבאות מפנסיות ממשלתיות.

מיסוי בגין פנסיות – מתייעצים עם רואה חשבון אמריקאי

אז אם אתה אזרח אמריקאי והגעת לגיל פרישה מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון אמריקאי אשר יוכל לסייע לך בדיווח מלא ותקין בארה"ב ובישראל, תוך מיצוי כל הכלים החוקיים העומדים לרשותך, לצמצום נטל המיסים בגין קבלת כספי הפנסיה מארה"ב.

משרד רואי חשבון ויסקינד-ביטס מומחים במיסוי אמריקאי ובנוסף, בעלי ידע במיסוי ישראלי.  ההיכרות המעמיקה עם רשויות המס בארה"ב ובישראל מאפשרת לנו לבצע תכנון פיננסי מיטבי עבור קהל לקוחותינו ולהפחית להם את חבות המס ככל הניתן.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולהימנע מתשלום של כספים מיותרים.

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ מס, העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. האמור לעיל מוגש כאינפורמציה בלבד. הכתוב באתר זה אינו מהווה יעוץ ואין בו משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל נישום.

למידע וייעוץ מקצועי
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם
למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם